Маркери
Традиционната медицина винаги е обръщала внимание на състоянието на очите по време на диагностициране. Доста заболявания, като туберкулоза, диабет, атеросклероза, ревматизъм, язва, колит, ревматоиден артрит и други, могат да дадат отражения в ириса на окото и да променят цвета му.
Здрав ли е човек, непременно ирисът му е чист и прозрачен.
Възникването на пигментация или обезцветяване се обяснява с появата на болка, която предизвиква спазъм на малките кръвоносни съдове, съчетан с недостиг на кислород, и резултатът е промяна в тъканта на ириса. Появяват се петна, които играят ролята на плаки без функционално значение. Те спират светлината, което се приема като защитна реакция на организма, предназначена да предпази заболелия орган от дразнещите светлинни импулси.
- Ирисите разделяме на 96 зони, като всеки орган в тялото си има своя определена зона. При слабост на даден орган се образуват елипсовидни сиви петна или затворени линии. Според своето разположение те ни насочват в кой от органите е настъпил някакъв патологичен процес.
- Белите петна по ириса ни показват наличие на възпаление или свръх активност на орган, на който отговаря областта от ириса. Когато острият момент премине в хронична фаза, белите петна, които се виждат по ириса, преминават в сиви. Не е изключено по време на възстановителния етап от заболяването цветът на променените участъци да се върне до бял и постепенно да възвърне първоначалния си цвят.
- Откриването на ситни бели петна по периферията на ириса може да ни говори за наличие на хронична инфекция или претоварване на имунната система.
- Наличието на нивата на стрес също можем да установим чрез ирисовата диагностика. Типичен белег за нервно напрежение е откриването на т. нар. „нервни пръстени”, които представляват бели кръгове или дъги, намиращи се във външната част на ириса. Те са сигнал за повишено напрежение и повишена активност на нервната система.
- В десният ирис са отразени органите, намиращи се от дясната страна на тялото, в левият - от лявата, освен двуичните като очи, уши, яйчниците при жените и т.н., които могат да бъдат отразени двустранно огледално, така и големите органи като стомаха, кожата и др., които пък са разположени централно и в двата ириса.